Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Interreg Europa Środkowa: projekt NiCE dla zrównoważonej konsumpcji w miastach

Centra miast od dawna stanowiły ruchliwe miejsca spotkań, zakupów i konsumpcji. Jednak szybko się to zmieniło w związku z pandemią oraz wzrostem handlu internetowego, które spowodowały zamknięcie wielu sklepów. Projekt NiCE, którego pełna nazwa to “From Niche to Centre - City Centres as Places of Circular Lifestyles”, ma na celu ożywienie zanikających centrów miast, poprzez opieranie lokalnego handlu i konsumpcji na zasadach gospodarki o obiegu zamkniętym i zrównoważonym rozwoju.  

Co zmieni projekt? 

Projekt NiCE realizowany jest przez 9 partnerów z ośmiu krajów, którzy rozwiną innowacyjne koncepcje rozwoju miast koncentrujące się na tworzeniu wielofunkcyjnych centrów zasobów oraz na wykorzystaniu pustych przestrzeni do tworzenia oferty opartej na obiegu zamkniętym. W ten sposób projekt chce doprowadzić do zmiany zachowań obywateli, przedsiębiorstw i lokalnych władz publicznych.  

Jak to zrobi?

NiCE m.in. utworzy "narzędzie monitorujące", które pozwoli na szybką analizę stanu i potencjału w zakresie cyrkularnego stylu życia w miastach. Powstanie też wystawa VR - zawierająca ponad 30 inspirujących przykładów na zrównoważony styl życia w ośrodkach miejskich, wraz z prezentacją co najmniej 15 pomocnych narzędzi do ich promowania, wspierania i podtrzymywania. Powstanie pakiet czterech praktycznych rozwiązań, z których każdy będzie mógł skorzystać, w tym zestaw „Circular Water Kit” dla ponownego wykorzystania wody w miastach. 

W Brzegu Dolnym, w ramach pilotażu powstanie cyrkularne multicentrum z przestrzenią warsztatową, cyklicznymi warsztatami, spotkaniami (wymiany, tzw. swapy, roślin, ubrań), towarzyszącymi wydarzeniami, ofertą edukacyjną i dyżurami specjalistów (w tym m.in. szycie, obróbka drewna, naprawa rowerów). 

logotyp projektu NiCE

Strona projektu NiCE
Informacje o projekcie na stronie Gminy Brzeg Dolny

Partnerzy projektu NiCE to:

  • German Environment Agency (DE)
  • ENVIROS (CZ)
  • CityLAB Innovations for urban quality of life (AT)
  • Scientific Research Centre Bistra Ptuj (SI)
  • Italian National Agency for New Technologies, Energy and Sustainable Economic Development (IT)
  • Centrum Badań i Innowacji Pro-Akademia (PL)
  • Budapest University of Tecology and Economics (HU)
  • Creative Industry Košice, n.o. (SK)
  • Gmina Brzeg Dolny (PL)  

Całkowity Budżet Projektu NiCE: 2 220 767 EUR
Kwota dofinansowania z EFRR: 1 776 614 EUR
Okres realizacji projektu: maj 2023 – kwiecień 2026