Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Fundusze dla pogranicza - realizuj pomysły dzięki programowi Polska-Słowacja

Jak zmieniło się w ostatnich latach polsko-słowackie pogranicze dzięki unijnym funduszom i jakie nowe możliwości otwierają się wraz z okresem programowania 2014-2020 – to główne tematy konferencji, która 30 września odbyła się w Zakopanem.

Program Polska-Słowacja 2007-2013 - efekty

  • ponad 100 kilometrów nowych tras rowerowych,
  • 250 nowych produktów turystycznych,
  • 1700 kilometrów wytyczonych lub oznakowanych szlaków rekreacyjnych,
  • 47 odnowionych zabytkowych obiektów,
  • ponad 230 kilometrów zmodernizowanych lub nowych połączeń drogowych,
  • 220 kilometrów sieci kanalizacyjnej i wodociągowej,
  • 8 nowoczesnych oczyszczalni ścieków.

To tylko niektóre z efektów ponad 100 projektów i ponad 700 mikroprojektów zrealizowanych w Programie Współpracy Transgranicznej Polska – Słowacja 2007-2013. W rozwój pogranicza zainwestowano ponad 150 milionów euro z Funduszy Europejskich.

Nowa edycja programu Polska-Słowacja 2014-2020

Nowe możliwości dla polsko-słowackiego pogranicza otwiera rozpoczynający się Program Interreg Polska – Słowacja 2014-2020. To niemal 155 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na następnych kilka lat na wspólne polsko-słowackie projekty na obszarze pogranicza.

"Program Polska – Słowacja 2014-2020 jest jednym z pierwszych programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej na nową perspektywę zatwierdzonych przez Komisję Europejską"– mówi wiceminister infrastruktury i rozwoju Marceli Niezgoda.

77,5 mln euro zostanie przeznaczonych na ochronę i rozwój dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, 55,8 mln euro – na poprawę połączeń komunikacyjnych oraz transport multimodalny. Trzeci główny obszar tematyczny, który otrzyma wsparcie w wysokości 12,4 mln euro, to edukacja i uczenie się przez całe życie.

"Doświadczenia z lat 2007-2013 wyraźnie wskazują, że istnieje niezwykle wysokie zapotrzebowanie na realizację projektów z tego zakresu. Dodatkowo pogranicze polsko-słowackie obfituje w obiekty stanowiące zarówno przyrodnicze, jak i kulturowe bogactwo regionu. Inwestowanie w tę dziedzinę pozwoli na zwiększenie atrakcyjności tych terenów, zarówno dla mieszkańców, jak i osób je odwiedzających– powiedział M. Niezgoda.

Dzięki realizacji programu powstanie m.in.:

  • 375 km nowych, zmodernizowanych lub udoskonalonych szlaków rekreacyjnych,
  • 160 km przebudowanych lub zmodernizowanych dróg,
  • 550 wspólnych inicjatyw lokalnych na rzecz zatrudnienia i wspólnych szkoleń, z których skorzysta ok. 16 tys. osób,
  • ok. 750 tys. osób skorzysta z nowych, zmodernizowanych lub rozbudowanych transgranicznych produktów kulturowych i ekologicznych.

Instytucją Zarządzającą Programem Polska – Słowacja, podobnie jak w ubiegłych latach jest Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.