Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Projekt CrossEMS, czyli transgraniczny system zarządzania kryzysowego kontra pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym

Przedstawiamy Wam projekt CrossEMS z programu Polska-Białoruś-Ukraina, w którym głównymi bohaterami są strażacy-ochotnicy. Projekt realizuje Gmina Dobrzyniewo Duże z partnerami z obwodu grodzieńskiego na Białorusi. Problemy takie jak klęski żywiołowe czy pożary lasów mają często charakter transgraniczny. Warunkiem skutecznej reakcji na zagrożenia i sytuacje awaryjne jest ścisła współpraca jednostek straży pożarnej po obu stronach granicy polsko-białoruskiej i zapewnienie im profesjonalnego sprzętu.

Duże znaczenie w walce z żywiołami mają jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych (OSP). To one niosą pomoc lokalnym społecznościom w przypadkach kryzysowych. Taka jest również rola strażaków z OSP Pogorzałki, należącej do Krajowego Systemu Ratownictwa Gaśniczego. Na co dzień ratują oni życie i mienie oraz chronią mieszkańców pogranicza polsko-białoruskiego.

22 kwietnia jednostka OSP Pogorzałki jako jedna z trzech z powiatu białostockiego otrzymała wezwanie do akcji gaszenia płonących torfowisk i trzcinowisk na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Ogień zagrażał mieszkańcom dwóch miejscowości, położonych w sąsiedztwie objętego pożarem obszaru.

Akcja gaszenia pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym

fot. Wspólny Sekretariat Techniczny Programu Polska-Białoruś-Ukraina

Strażacy wyjechali do pożaru zakupionym w ramach projektu wozem strażackim, który jest przystosowany do pracy w podmokłym i leśnym terenie. Posiada nowoczesną autopompę oraz zbiornik wody o pojemności 3 tys. litrów. Dzięki tym parametrom strażacy mogli prowadzić działania gaśnicze nieprzerwanie przez 12 godzin. Nowoczesny wóz strażacki będzie kierowany do działań w sąsiednich powiatach, a także do wspólnych akcji ze stroną białoruską.

Strażacy podczas akcji gaszenia pożaru  w Biebrzańskim Parku Narodowymfot. Wspólny Sekretariat Techniczny Programu Polska-Białoruś-Ukraina

Strażacy dogaszają pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym
fot. Wspólny Sekretariat Techniczny Programu Polska-Białoruś-Ukraina

W ramach projektu powstaną dwie remizy strażackie – w miejscowości Letniki w Gminie Dobrzyniewo Duże oraz w miejscowości Sopoćkinie na Białorusi. Ponadto białoruska jednostka straży pożarnej otrzymała dofinansowanie na zakup pojazdu gaśniczego typu „SUV” i łodzi ratunkowej.

Transgraniczne partnerstwo białoruskich i polskich jednostek przeciwpożarowych i ratowniczych to także wspólne ćwiczenia i szkolenia z zakresu ratownictwa medycznego i technicznego. Partnerzy projektu opracują również transgraniczny plan zarządzania kryzysowego, zgodnie z którym służby ratunkowe będą reagowały na występujące na obszarze pogranicza zagrożenia. 

Liczymy, że efekty projektu z programu Polska-Białoruś-Ukraina zwiększą bezpieczeństwo zarówno mieszkańców, jak i dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego.