Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Projekt BalticSatApps umożliwia innowacje oparte na obserwacji Ziemi

Projekt BalticSatApps poprawił dostęp przedsiębiorców do danych satelitarnych z UE i pomógł w rozwoju nowych firm w regionie Morza Bałtyckiego. Dzięki unijnym funduszom autorzy innowacyjnych pomysłów otrzymali wsparcie, które umożliwi im dalsze kształtowanie regionu Morza Batyckiego, by stał się lepszym miejscem do życia i pracy.

Dostępność danych satelitarnych w UE 

Europejski program Copernicus, prowadzony przez Europejską Agencję Kosmiczną, bezpłatnie udostępnia dane z obserwacji Ziemi. Usługi programu Copernicus opierają się na obserwacjach satelitarnych in situ i zaspokajają nawet potrzeby w zakresie danych w czasie zbliżonym do rzeczywistego. Usługi zapewniają dane globalne, które mogą być również wykorzystywane do potrzeb lokalnych i regionalnych. 

Dane te mogą na przykład pomóc w obserwacji różnych zjawisk wpływających na Ziemię, takich jak jakość powietrza, warstwa ozonowa, emisje zanieczyszczeń, promieniowanie słoneczne, bezpieczeństwo morskie, planowanie urbanistyczne i gospodarka leśna. Mogą być zastosowane np. w rolnictwie i bezpieczeństwie żywności, ochronie przyrody, łagodzeniu zmian klimatycznych, nadzorowaniu granic, powodziach, pożarach lasów i suszach.   

zdjęcia satelitarne z projektu BalticSatApps. Lewa strona: kompozycja „naturalnych kolorów” obrazu Sentinel-2 (z wykorzystaniem widzialnych pasm widmowych) centralnych obszarów miasta Turku (Finlandia).  Prawa strona: ten sam obraz w „fałszywym kolorze”, łączący pasma widzialne i pasmo bliskiej podczerwieni (NIR), tutaj roślinność wydaje się czerwonawa, ponieważ roślinność odbija promieniowanie NIR.

Lewa strona: kompozycja „naturalnych kolorów” obrazu Sentinel-2 (z wykorzystaniem widzialnych pasm widmowych) centralnych obszarów miasta Turku (Finlandia). 
Prawa strona: ten sam obraz w „fałszywym kolorze”, łączący pasma widzialne i pasmo bliskiej podczerwieni (NIR), tutaj roślinność wydaje się czerwonawa, ponieważ roślinność odbija promieniowanie NIR.

Obrazy © Copernicus Sentinel-2 (20/07/2019) przetworzone przez Uniwersytet w Turku. 

Niewykorzystany potencjał biznesowy danych z obserwacji Ziemi  

Wiele podmiotów komercyjnych w regionie Morza Bałtyckiego, zwłaszcza MŚP, mogłoby oferować nowe usługi lub ulepszać istniejące, gdyby korzystały z danych pochodzących z obserwacji Ziemi. Na przykład, dla rozwoju turystyki neutralnej klimatycznie, dane programu Copernicus mogą dostarczyć informacji na temat emisji CO2 na danym obszarze, a modele prognostyczne można zweryfikować za pomocą uzupełniającego monitoringu powierzchni gruntu.  

Konieczność wypełnienia luk w wykorzystaniu danych z obserwacji Ziemi

Aby pokonać bariery techniczne uniemożliwiające MŚP pełne wykorzystanie danych i informacji dostarczanych przez program Copernicus, w ramach projektu BalticSatApps zorganizowano szereg wydarzeń edukacyjnych, wydarzeń związanych z generowaniem innowacji oraz programu akceleracyjnego, aby zwiększyć zainteresowanie i ułatwić wykorzystanie obserwacji Ziemi w biznesie. 

O projekcie

Trzyletni projekt BalticSatApps wspierał cały łańcuch rozwoju nowych usług i aplikacji od identyfikacji potrzeb po dostarczenie rozwiązań, a następnie komercjalizację. Był prowadzony w ścisłej współpracy między partnerami projektu z Estonii, Finlandii, Polski, Federacji Rosyjskiej i Szwecji. W projekcie wzięło udział trzech polskich partnerów: Krakowski Park Technologiczny, Instytut Geodezji i Kartografii oraz Centrum Transferu Technologii Politechniki Krakowskiej. Projekt uzyskał dofinansowanie z programu Interreg Region Morza Batyckiego.  

Strona projektu BalticSatApps 
Więcej o projekcie BalticSatApps