Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Program Polska-Słowacja świętował wydarzenie roczne w Terchovej – frekwencja i pogoda dopisały!

6 października 2018 roku w Terchovej odbyło się wydarzenie roczne programu połączone z obchodami Europejskiego Dnia Współpracy. Wspólnie z beneficjentami dofinansowanych projektów prezentowaliśmy sukcesy polsko-słowackiej współpracy na obszarze pogranicza. 

Organizatorzy wydarzenia przygotowali dla mieszkańców regionu oraz turystów całodzienną imprezę plenerową na polanie u podnóża pomnika Janosika, który znajduje się u wejścia do Doliny Wratnej. Jej bogaty program przyciągnął wielu uczestników. 

Uczestnicy wydarzenia rocznego programu Polska - Słowacja

Wydarzenie rozpoczęto krótkim występem artystycznym. Zaraz po nim, polscy i słowaccy organizatorzy oficjalnie otworzyli obchody Europejskiego Dnia Współpracy. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju reprezentował dyrektor Departamentu Współpracy Terytorialnej – Rafał Baliński. 

„Wysoka frekwencja tegorocznego wydarzenia dowodzi, że polsko-słowacka współpraca rozwija się wyśmienicie. Jest to też kolejny sygnał, że cele realizowane przez program dobrze wpisują się w potrzeby regionu polsko-słowackiego pogranicza.”  - powiedział dyrektor Rafał Baliński. 

W części oficjalnej wydarzenia przedstawiono główne założenia programu Polska-Słowacja na lata 2014-2020 oraz jego pierwsze efekty. Uczestnicy dowiedzieli się o obecnie realizowanych projektach, które wkrótce poszerzą ofertę turystyczną regionu. Podczas obchodów Europejskiego Dnia Współpracy w ciekawej formie zaprezentowano łącznie ponad 20 projektów i mikroprojektów dofinansowanych ze środków programu. W prezentacjach wykorzystano m.in. filmy dokumentujące postęp prac inwestycyjnych, wideoblogi, modele 3D digitalizowanych obiektów historycznych, a nawet interaktywne stanowisko wyposażone w gogle wirtualnej rzeczywistości. 

Dziewczyna z gogle wirtualnej rzeczywistości

Wśród licznych atrakcji promujących dziedzictwo kulturowe polsko-słowackiego pogranicza nie zabrakło warsztatów kulinarnych oraz zajęć tanecznych połączonych z nauką tańców zbójnickich. Z kolei w specjalnie przygotowanej strefie zdrowia, słowaccy ratownicy prowadzili pokazy ratownictwa górskiego oraz instruktaż na temat podstawowych zasad bezpieczeństwa na szlaku. Organizatorzy wydarzenia nie zapomnieli też o najmłodszych uczestnikach obchodów Europejskiego Dnia Współpracy – dla nich przygotowano gry i zabawy edukacyjne.

Malowanie twarzy dziecka

Wspólne świętowanie sukcesów transgranicznej współpracy zakończono koncertem zespołu Klang z Rzeszowa oraz projekcją filmów o Janosiku, który urodził się właśnie w Terchovej. 

Zachęcamy do zapoznania się z relacją, zdjęciami oraz filmem z wydarzenia rocznego. Materiały są dostępne na stronie programu Polska - Słowacja.

 

Fot. Maciej Chyra