Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

O zielonych zamówieniach publicznych żywności na konferencji podsumowującej projekt StratKIT - Zaproszenie na spotkanie online 13 października 2021 r.

Szanowni Interesariusze w obszarze zielonych zamówień publicznych i usług cateringowych!
Czy poszukją Państwo inspiracji, jak sprawić, aby zamówienia publiczne żywności były „bardziej zielone”?

Jeśli tak, zachęcamy do zarejestrowania się na konferencję podsumowującą projekt StratKIT, na temat zielonych zamówień publicznych i usług cateringowych, która odbędzie się 13 października 2021 r., 9:30-12:30 (CEST).
Konferencja odbędzie się w trybie on-line, w języku angielskim z dostępnym tłumaczeniem na język polski i rosyjski.  

Program konferencji oraz rejestracja dostępne są na stronie projektu.

Organizatorzy: Biuro Europejskie Centralnej Danii we współpracy z panterami projektu StratKIT.

baner konferencji projektu StratKIT

O wydarzeniu

Projekt StratKIT, czyli "Innowacyjne Strategie dla Gastronomii Publicznej: Zestaw Narzędzi Zrównoważonego Rozwoju w państwach Regionu Morza Bałtyckiego (BSR)" w ciągu ostatnich trzech lat badał, w jaki sposób zwiększyć i promować zrównoważony rozwój w zamówieniach publicznych żywności i usług cateringowych. Partnerzy projektu i partnerzy stowarzyszeni z sześciu krajów BSR wymieniali pomysły i sposoby podejścia do tematu, jak również prowadzili działania pilotażowe i dokonywali oceny ich rezultatów, w celu rozpowszechniania dobrych rozwiązań w państwach europejskich.

Alexandra Nikolakopoulou, Dyrektor Strategii Od pola do Stołu w Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności (DG Sante), otworzy konferencję, przedstawiając temat zielonych zamówień publicznych w odniesieniu do unijnej Strategii od Pola do Stołu. Podczas wydarzenia zostanie zainicjowany Zestaw Narzędzi Zrównoważonego Posiłku Publicznego w siedmiu językach.

Zaprezentowanych zostanie ponad 50 narzędzi, zawierających zarówno inspiracje, jak i szczegółowe informacje na temat różnych aspektów przemian w kierunku zrównoważonego rozwoju, podzielonych na kilka obszarów tematycznych, łatwo dostępnych i łatwych do pobrania. Zademonstrowane zostaną również inne działania projektu, w tym - pilotaże. Konferencja inicjuje debatę z udziałem wysokiej rangi panelistów reprezentujących sektory: kształtowania polityki, zamówień publicznych, badawczy, jak również – przemysłu.

Uczestnicy będą mieli okazję do zadawania pytań i uczestnictwa w dyskusji. Niezależnie od tego, czy są Państwo przedstawicielem lokalnej lub państwowej instytucji publicznej, osobą pracującą w sektorze zamówień publicznych bądź usług cateringowych, czy po prostu angażującym się w temat zrównoważonego rozwoju obywatelem, nasza konferencja umożliwi poznanie najnowszych trendów w Regionie Morza Bałtyckiego (BSR) w tym obszarze oraz przedstawi narzędzia umożliwiające transformację usług cateringowych i zamówień publicznych w kierunku zrównoważonego rozwoju.  

O projekcie StratKIT

Głównym celem projektu StratKIT jest promowanie innowacyjnego i zrównoważonego podejścia do zamówień publicznych żywności (szeroko rozumianego cateringu). Prowadzone działania zmierzają do poprawy zdrowia konsumentów oraz ograniczenia marnowania żywności, co będzie miało również pozytywny wpływ na środowisko. W projekt zaangażowanych jest 13 partnerów z Danii, Estonii, Finlandii, Niemiec, Rosji i Polski oraz 10 partnerów stowarzyszonych. Projektem zarządza Uniwersytet w Helsinkach. Polscy uczestnicy projektu to miasto Rybnik oraz Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Projekt StratKIT uzyskał dofinansowanie z Programu Interreg Region Morza Bałtyckiego.

W ramach projektu StratKIT powstał ramowy model obrazujący, jak realizacja zamówień publicznych w obszarze żywności różni się w poszczególnych krajach Regionu Morza Bałtyckiego i zależy nie tylko od uwarunkowań prawnych, ale również od stopnia rozwoju poszczególnych segmentów rynku (zakres żywności ekologicznej). Mamy nadzieję, że lektura dokumentu zainspiruje zamawiających - instytucje publiczne, a w szczególności - placówki edukacyjne, do pójścia ścieżką zrównoważonego rozwoju w tym obszarze.

Informacje o projekcie na stronie Miasta Rybnik.

Wcześniejsze informacje z projektu na naszej stronie.