Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Ministrowie Polski i Litwy o współpracy transgranicznej

O programach współpracy transgranicznej, którymi zarządzają oba państwa oraz ich kontynuacji w latach 2021-2027 rozmawiał wczoraj wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Żalek z Arnoldasem Abramavičiusem, wiceministrem spraw wewnętrznych Litwy.

"Już 17 lat wspieramy rozwój pogranicza. Tworzymy dobrosąsiedzkie relacje na poziomie lokalnym i regionalnym" – powiedział wiceminister Jacek Żalek i wyraził nadzieję na wspólną przyszłość tej współpracy.

Ministrowie omówili między innymi zagadnienia dotyczące możliwości współpracy z Białorusią i wyzwań z tym związanych. Aktualny Program Polska-Białoruś-Ukraina wspiera projekty realizowane przez partnerów z trzech państw w zakresie dziedzictwa naturalnego i przyrodniczego, ochrony zdrowia, infrastruktury drogowej i przejść granicznych. W przygotowywanym programie na lata 2021-2027 przewidziano wsparcie projektów z zakresu turystyki, środowiska, ochrony zdrowia i współpracy między instytucjami i społecznościami pogranicza. Więcej informacji o programie na stronie internetowej www.pbu2020.eu.

Kolejnym tematem rozmów był program Interreg Litwa-Polska, którym zarządza strona litewska. Współpraca przebiega bez zakłóceń. Obecnie wspólna grupa robocza opracowuje program na lata 2021-2027. W nowym programie przewidziano wsparcie na wspólne działania kulturalne, turystyczne, ochronę środowiska i opiekę zdrowotną. Informacje o programie można znaleźć na stronie www.lietuva-polska.eu.