Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Interreg Region Morza Bałtyckiego: Zrównoważone żywienie w Rybniku z projektem StratKIT!

W lutym br. w dwóch placówkach oświatowych w Rybniku przeprowadzono działania pilotażowe projektu StratKIT (ang. Innovative Strategies for Public Catering: Sustainability Toolkit across Baltic Sea Region). Koncentrowały się one na zagadnieniu zrównoważonego żywienia oraz problemie marnowania żywności w jednostkach zarządzanych przez miasto. W przeprowadzone badania zaangażowała się Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego.

widokówka projektu StratKIT

Z pierwszych wyników badań wynika, że jakość posiłków w rybnickich stołówkach jest na wysokim poziomie. Badania wykazały również, że ok. 20-26% przygotowywanej żywności (tzw. nadprodukcja) nie jest zjadane przez dzieci. Poziom nadprodukcji w skali kraju jest jeszcze większy. W celu prowadzenia bardziej zrównoważonej działalności, w placówkach oświatowych w Rybniku planowane są warsztaty kulinarne dla pracowników stołówek, szkolenia dla nauczycieli oraz warsztaty edukacyjne dla dzieci. Władze jednej ze szkół, w której prowadzono badania starają się korzystać z dobrych praktyk państw Regionu Morza Bałtyckiego, gdzie zamówienia żywności przez podmioty publiczne są bardziej zrównoważone. W ubiegłym roku podobne badania przeprowadzono również w Miejskim Domu Pomocy Społecznej w Rybniku.

W ramach projektu powstał film informujący zasady zrównoważonego żywienia w Zespole Żłobków Miejskich w Rybniku.

 

Więcej, m.in. o płynących z Rybnika inspiracjach dla zrównoważonego żywienia, można przeczytać na utworzonej platformie wiedzy StratKIT, dostępnej w polskiej wersji językowej.

O projekcie

Głównym celem projektu StratKIT jest promowanie innowacyjnego i zrównoważonego podejścia do zamówień publicznych żywności (tj. szeroko rozumianego cateringu). Prowadzone działania zmierzają do poprawy zdrowia konsumentów oraz ograniczenia marnowania żywności, co będzie miało również pozytywny wpływ na środowisko. W projekt trwający do końca czerwca br. zaangażowanych jest 13 partnerów z Danii, Estonii, Finlandii, Niemiec, Rosji i Polski oraz 10 partnerów stowarzyszonych. Projektem zarządza Uniwersytet w Helsinkach. Polscy uczestnicy projektu to miasto Rybnik oraz Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Projekt StratKIT uzyskał dofinansowanie z Programu Interreg Region Morza Bałtyckiego.