Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Celem globalnym Programu było wspieranie rozwoju społeczno-gospodarczego obszaru pogranicza polsko-czeskiego poprzez wzmacnianie jego konkurencyjności i spójności oraz poprzez promowanie partnerskiej współpracy jego mieszkańców. 

Zasięg terytorialny programu

Zasięg terytorialny Programu obejmował:

  • Polska część obszaru objętego Programem składała się z czterech podregionów poziomu NUTS III: jeleniogórsko-wałbrzyskiego, opolskiego, rybnicko-jastrzębskiego, bielsko-bialskiego oraz obszar powiatu pszczyńskiego z (podregion centralny śląski).
  • Czeska część obszaru pogranicza dla celów nowego okresu programowania 2007 – 2013 została wyznaczona na poziomie krajów (jednostki NUTS III): libereckiego, královéhradeckiego, pardubickiego, ołomunieckiego oraz morawskośląskiego.

Priorytety programu

Priorytet 1. Wzmacnianie dostępności komunikacyjnej, ochrona środowiska, profilaktyka zagrożeń

Cele szczegółowe:

  • poprawa stanu infrastruktury komunikacyjnej i stanu obsługi transportowej w obszarze pogranicza polsko-czeskiego,
  • poprawa stanu i jakości środowiska przyrodniczego w obszarze pogranicza polsko-czeskiego,
  • poprawa bezpieczeństwa w obszarze pogranicza polsko-czeskiego.

W ramach tej osi priorytetowej wsparcie miały otrzymać działania ukierunkowane na modernizację i rozwój infrastruktury całego obszaru pogranicza. W związku z tym wspierane były projekty związane z remontem, modernizacją i budową dróg lokalnych (uzupełniających istniejącą sieć dróg), modernizacją infrastruktury kolejowej, poprawą dostępności komunikacyjnej i innych świadczonych usług komunikacyjnych, polepszeniu stanu obsługi transportowej.

W tej osi priorytetowej możliwe było także współfinansowanie projektów mających na celu przygotowanie strategii i opracowań dla realizacji wspólnych przedsięwzięć.

Działanie 1.1. Wzmacnianie dostępności komunikacyjnej

Działanie 1.2. Ochrona środowiska

Działanie 1.3. Profilaktyka zagrożeń

Priorytet 2. Poprawa warunków rozwoju przedsiębiorczości i turystyki

Cele szczegółowe:

  • zwiększenie konkurencyjności przedsiębiorstw działających na obszarze pogranicza polsko-czeskiego,
  • rozszerzenie oferty turystycznej obszaru pogranicza polsko-czeskiego,
  • poprawa wiedzy i umiejętności mieszkańców obszaru pogranicza polsko-czeskiego.

Wsparcie w ramach tej osi priorytetowej ukierunkowane było na poprawę warunków dla rozwoju MŚP w gospodarce opartej na wiedzy. Dlatego wsparcie miały otrzymać projekty, które miały na celu wspieranie konkurencyjności MŚP i nawiązywanie trwałej transgranicznej współpracy, w tym projekty nakierowane na stworzenie możliwości nawiązania kontaktów z partnerem po drugiej stronie granicy np. poprzez organizację wystaw, targów, wymianę doświadczeń, tworzenie wspólnej platformy czy też poprzez seminaria i szkolenia dla MŚP.

Wspierane było również rozwijanie potencjału innowacyjnego, w tym współpraca w zakresie badań i rozwoju, edukacji, innowacji oraz w zakresie transferu technologii i know-how, wspierających MŚP oraz tworzenie powiązań przedsiębiorstw z uczelniami wyższymi czy placówkami badawczymi. Z uwagi na niekorzystną sytuację na rynku pracy po obu stronach granicy wsparcie mogły uzyskać rozwiązania systemowe, które przyczyniły się do tworzenia nowych miejsc zatrudnienia i złagodzenia problemów rynku pracy, a także przedsięwzięcia w zakresie rozwoju współpracy na rzecz edukacji (w tym przygotowania do pracy oraz realizacji kształcenia ustawicznego). Ważnymi dziedzinami wsparcia był także rozwój turystyki i rekreacji (w tym infrastruktury i usług turystycznych) oraz ochrona i odbudowa istniejącego bogactwa kulturowego i przyrodniczego.

Działanie 2.1. Rozwój przedsiębiorczości

Działanie 2.2. Wspieranie rozwoju turystyki

Działanie 2.3. Wspieranie współpracy w zakresie edukacji

Priorytet 3. Wspieranie współpracy społeczności lokalnych

Cele szczegółowe:

  • wzmacnianie powiązań transgranicznych instytucji świadczących usługi publiczne,
  • wzmocnienie transgranicznych kontaktów mieszkańców,
  • stymulowanie rozwoju społeczności lokalnej poprzez wspieranie przedsięwzięć podejmowanych przez aktorów lokalnych – Fundusz Mikroprojektów.

Elementem wsparcia w ramach tej osi priorytetowej było tworzenie sieci współpracujących samorządów terytorialnych i powołanych przez nie jednostek świadczących usługi publiczne oraz innych instytucji publicznych w zakresie wymiany informacji, doświadczeń czy też poprzez stwarzanie podstaw ramowych, dokumentów programowych dla rozwijania tego typu współpracy. Dlatego wsparcie ukierunkowane było między innymi na realizację projektów infrastrukturalnych dotyczących modernizacji szkół oraz innych placówek edukacyjnych i kulturalnych, które były niezbędne dla realizacji współpracy społeczności lokalnych.

W ramach tej osi priorytetowej wsparcie otrzymały również projekty ukierunkowane na rozwój inicjatyw społecznych, imprez kulturalnych i rekreacyjno-edukacyjnych po obu stronach granicy.

Działanie 3.1. Współpraca terytorialna instytucji świadczących usługi  publiczne

Działanie 3.2. Wspieranie przedsięwzięć kulturalnych, rekreacyjno-edukacyjnych oraz inicjatyw społecznych

Działanie 3.3. Fundusz Mikroprojektów

Fundusz Mikroprojektów był specyficznym instrumentem, który służył wspieraniu transgranicznych działań o znaczeniu lokalnym, czyli małe działania nieinwestycyjne lub niewielkie inwestycyjne. Zastąpił on Fundusz Małych Projektów.

Oś Priorytetowa 4.  Pomoc techniczna

Cele szczegółowe osi priorytetowej:

  • zapewnienie skutecznego zarządzania i wdrażania Programu i wspieranie działań promocyjno-informacyjnych.

W ramach tej osi wsparcie przeznaczone było między innymi na przygotowanie i ocenę projektów, ekspertyzy i inne opracowania, oceny, przygotowanie dokumentów programowych, dokumentacji technicznej, jak również innych dokumentów niezbędnych dla programu oraz na wsparcie eksperckie.

Budżet programu

Całkowity budżet programu wynosił 258 187 464 EUR, w tym wysokość środków z EFRR: 219 459 344 EUR, z czego strona polska miała przeznaczyć 115 779 344 EUR alokacji z EFRR.

Wysokość dofinansowania projektów

Projekty mogły uzyskać dofinansowanie w formie refundacji, w wysokości do 85% poniesionych wydatków kwalifikowanych.

Potencjalni beneficjenci

Potencjalni beneficjenci Programu (bez pomocy technicznej) to:

  • Jednostki samorządu terytorialnego wszystkich szczebli (w RP – województwa, powiaty w RCz kraje oraz gminy i ich związki lub stowarzyszenia),  
  • Podmioty i jednostki organizacyjne powoływane albo tworzone przez państwo, wojewodów lub jednostki samorządu terytorialnego w celu świadczenia usług publicznych,  
  • Pozarządowe organizacje non-profit (NGO), 
  • Izby gospodarcze,  
  • Szkoły wyższe,inne instytucje prowadzące działalność edukacyjną lub badawczą, 
  • Inne podmioty i stowarzyszenia o charakterze non-profit (np. instytucje kulturalne, edukacyjne i kościelne),