Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Wspólne projekty na polsko-czeskim pograniczu

Ponad 226 mln euro czeka na beneficjentów Programu Interreg Czechy-Polska 2014-2020. To najwięcej wśród programów transgranicznych, w których uczestniczy Polska. Zdecydowaną większość jego funduszy przeznaczono na poprawę dostępności transportowej atrakcji kulturowych i przyrodniczych pogranicza.

"W związku z dużym zainteresowaniem programem, przesunęliśmy terminy składania wniosków w trzech konkursach" – poinformował wiceminister Adam Hamryszczak.

Dotyczą one edukacji i podnoszenia kwalifikacji (nabór potrwa do 29 lutego br.), współpracy instytucji i społeczności (do 7 marca). Najwięcej czasu na złożenie wniosków (do 10 maja br.) mają osoby zainteresowane realizacją projektów służących rozwojowi potencjału przyrodniczego i kulturowego.Aplikacje mogą być złożone wyłącznie dla projektów, których propozycje otrzymały pozytywną opinię Wspólnego Sekretariatu.

Wybrano już do dofinansowania dwa przedsięwzięcia w zakresie infrastruktury drogowej. 

"Nowe drogi nie tylko zwiększą bezpieczeństwo podróżujących i skrócą czas przejazdu, ale i ułatwią dotarcie do licznych atrakcji turystycznych. Inwestycje w infrastrukturę drogową umożliwią dalszy rozwój usług, co pozytywnie wpłynie na gospodarkę regionu" – zwrócił uwagę wiceszef resortu.

Są to:

  • projekt pn. "Od zamku Frýdlant do zamku Czocha" o wartości dofinansowania 16,8 mln euro, realizowany przez kraj liberecki i województwo dolnośląskie – ułatwi dojazd m.in. do zamku i pałacu Frýdlant, centrum uzdrowiskowego miejscowości Lázně Libverda, zamku Czocha, uzdrowiskowej miejscowość Świeradów Zdrój, zamku Świecie i zamku Gryf w Proszówce;
  • projekt pn. "Zwiększenie transgranicznej dostępności Písečná-Nysa o wartości dofinansowania 3,1 mln euro, realizowany przez kraj ołomuniecki i powiat nyski – pozwoli na podniesienie jakości najkrótszego połączenia drogowego pomiędzy dwoma ważnymi ośrodkami regionalnymi – Nysą i uzdrowiskowym Jesenikiem.

***

Informacje o konkursach z przedłużonymi terminami naborów