Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Interreg Europa Środkowa: Zbiór dobrych praktyk projektu DEEPWATER-CE dla dodatkowego zasilania wód podziemnych

28 lutego br. Uniwersytet Śląski w Katowicach, Tarnowskie Wodociągi Sp. z o.o. oraz Polski Komitet Narodowy Międzynarodowego Stowarzyszenia Hydrogeologów zorganizowali wspólnie seminarium online, na którym przedstawiono wyniki z projektu DEEPWATER-CE.

logo projektu DEEPWATER-CE

W ramach dotychczasowych prac partnerzy z Polski, Węgier, Niemiec, Chorwacji oraz Słowacji opracowali zbiór dobrych praktyk i przeanalizowali korzyści gospodarcze i środowiskowe płynące z rozwiązań opartych na dodatkowym zasilaniu wód podziemnych.

Przygotowano zestaw narzędzi w postaci poradnika wspierającego podejmowanie decyzji o wyborze lokalizacji pod potencjalny obszar stosujący jedną z sześciu metod dodatkowego zasilania wód podziemnych.

Natomiast w 4 obszarach pilotażowych przeprowadzono studium wykonalności MAR (ang. Managed Aquifer Recharge) ze zintegrowanym podejściem środowiskowym, wykazując korzyści środowiskowe i gospodarcze ze stosowania systemów dodatkowego zasilania wód podziemnych.

Obecnie w ostatnim etapie projektu partnerzy opracowują plan działań na rzecz przyjęcia i rozpowszechnienia rozwiązań MAR w zarządzaniu zasobami wodnymi obejmujący rekomendacje i zalecenia dla włączenia rozwiązań MAR do prawodawstwa w krajach Europy Środkowej.

Prezentacje ze spotkania: