Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Wielkoskalowa hodowla małży na Morzu Bałtyckim w projekcie Baltic Blue Growth

Projekt Baltic Blue Growth - Inicjowanie wielkoskalowych hodowli małży na Morzu Bałtycki, finansowany z programu Interreg Region Morza Bałtyckiego

Hodowla omułków w Morzu Bałtyckim może znacznie poprawić jakość wody, ponieważ małże pobierają składniki pokarmowe poprzez swoje pożywienie.

Jednocześnie może przyczynić się do niebieskiego wzrostu, zapewniając nowe modele biznesowe dla przemysłu paszowego, który może wykorzystywać mączkę z małży jako składnik paszy dla zwierząt, zastępując np. importowaną rybę czy mączkę sojową. Mimo że małże hodowane są w celach konsumpcyjnych w zachodniej części Morza Bałtyckiego, hodowla małży w centralnym Bałtyku jest nadal w skali eksperymentalnej.

Połów małż - rybacy na statku

Aby stworzyć ekonomicznie opłacalny model biznesowy dla hodowli małży, konieczne jest opracowanie technik hodowli odpowiednich dla warunków Morza Bałtyckiego, a także opracowanie mechanizmów kompensujących usługi ekosystemowe zapewniane przez hodowlę małży.
W oparciu o dane i doświadczenia zebrane w hodowlach eksperymentalnych główne wyniki projektu będą obejmować:

  • Modele i funkcjonalne narzędzia wspomagania decyzji (np. lokalizacje farm, ich produktywność itd.),
  • Biznesplany i podręczniki dla hodowli małży,
  • Linia demonstracyjna do przetwarzania małży na paszę dla drobiu,
  • Przewodnik dotyczący procedur licencyjnych dotyczących hodowli małży w regionie Morza Bałtyckiego,
  • Zalecenia dotyczące zharmonizowanego morskiego planowania przestrzennego i środków kompensujących usługi ekosystemowe.

Rok 2017 był przełomowym rokiem w projekcie: zebrano pierwsze “zbiory” małży na eksperymentalnych farmach (15 ton na farmie St. Anna w Szwecji!), rozpoczęto analizę danych środowiskowych z eksperymentalnych farm (wody, osadów i samych małży), wyprodukowano 90 kg maczki z małży, która będzie testowana jako pokarm dla drobiu, zorganizowano szereg lokalnych warsztatów dedykowanych poszukiwaniu skutecznych rozwiązań biznesowych dla dalszej działalności farm eksperymentalnych. 

Morze z rozstawionymi sieciami na małże

Zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmu na temat projektu. Film przedstawia prace na farmie małży w wodach Bałtyku, na wybrzeży w Kilonii (w Niemczech). Pokazuje proces połowu, sortowania i pakowania małży.

Hodowla małży