Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Trzeci nabór projektów Interreg Europa

Seminarium dla polskich instytucji zainteresowanych udziałem w projektach międzyregionalnych w ramach programu Interreg Europa odbyło się w Warszawie 7 lutego br. Celem spotkania było przybliżenie zasad programu i warunków trzeciego naboru wniosków, zaplanowanego na 1 marca - 30 czerwca 2017 r.

Program Interreg Europa służy unowocześnianiu polityki i programów rozwoju regionalnego, wspiera międzynarodową wymianę doświadczeń i dobrych praktyk.
W projektach uczestniczą władze publiczne, ale także uczelnie, instytuty badawcze, agencje rozwoju i organizacje non-profit z Unii Europejskiej, Norwegii i Szwajcarii. Współpraca dotyczy wsparcia innowacji i przedsiębiorczości, ograniczenia problemów środowiskowych i rozważnego gospodarowania zasobami naturalnymi.

O tym, jak ważne dla polskich instytucji jest angażowanie się w projekty Interreg Europa mówił przy okazji spotkania wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak:

"Rezultatem międzyregionalnej współpracy będzie usprawnienie procedury konkursowej w programie regionalnym czy plan wprowadzania innowacji społecznych. Projekty współpracy międzyregionalnej wpływają także bezpośrednio na życie mieszkańców, co najlepiej widać na przykładach już realizowanych przedsięwzięć, dotyczących np. programów opieki domowej nad seniorami, modernizacji energetycznej mieszkalnych budynków komunalnych oraz rozwoju sektora zdrowej żywności."

 Podczas seminarium zaprezentowane zostały zatwierdzone już projekty z polskim udziałem: 

  • CRINMA, dotyczący dziedzictwa kulturowego, zarządzany przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego;
  • REGIO-MOB, poświęcony transportowi, z udziałem Niepołomic.

Zainteresowane osoby mogły skorzystać też z indywidualnych konsultacji z ekspertami ze Wspólnego Sekretariatu programu Interreg Europa (Lille, FR). W spotkaniu uczestniczyło ok. 120 osób.

Dotychczas w programie Interreg Europa rozstrzygnięto dwa nabory wniosków. Dofinansowanie otrzymuje 130 projektów. W wybranych przedsięwzięciach uczestniczy
53 polskich partnerów. Polska w rankingu 30 państw plasuje się na 4 pozycji pod względem liczby beneficjentów.

"Cieszy nas zainteresowanie programem i fakt, że umiejętnie korzystamy z udziału w projektach. Mam nadzieję, że uda nam się spopularyzować program Interreg Europa wśród jeszcze większej grupy instytucji. Zachęcamy do udziału w spotkaniach programu, między innymi w marcowym forum Europe, let’s cooperate! na Malcie"– podkreślił wiceszef resortu rozwoju. 

 Więcej o programie: www.interregeurope.eu, www.ewt.gov.pl.