Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Szansa na dotację dla polskich instytucji – spotkanie na temat programów Interreg 2014-2020: Region Morza Bałtyckiego i Europa Środkowa

"Wspierają innowacje, racjonalne gospodarowanie zasobami naturalnymi, zrównoważony transport ale przede wszystkim sprzyjają budowie dobrych relacji z partnerskimi regionami" – tak o programach Interreg Region Morza Bałtyckiego i Europa Środkowa mówił wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak, otwierając seminarium im poświęcone.

23 lutego br. w Katowicach dyskutowano o warunkach jakie należy spełnić, by móc ubiegać się o dofinansowanie. Przedstawiono też projekty zrealizowane z funduszy 2007-2013.

Przemawia wiceminister Hamryszczak

W nowej siedzibie Muzeum Śląskiego – inwestycji współfinansowanej ze środków programu regionalnego w kwocie ponad 181,2 mln zł oraz nominowanej do Mies van der Rohe Award, najważniejszej nagrody architektonicznej w Europie, spotkało się ponad 300 osób z Polski, Niemiec, Austrii, Czech, Słowacji i Włoch. Warsztaty prowadzili eksperci ze wspólnych sekretariatów z Wiednia i Rostocku. Swoimi doświadczeniami, podzielili się przedstawiciele instytucji, które odniosły sukces w konkursach na dofinansowanie projektów.

Formuła spotkania sprzyjała szczególnie polskim uczestnikom, ponieważ wszystkie nasze regiony objęte są tymi programami. Wydarzenie umożliwiło również nawiązanie kontaktów, które mogą zaowocować wspólnymi projektami.

Seminarium

"Przedstawiciele polskich instytucji coraz pewniej czują się w międzynarodowych konsorcjach projektowych. Spotkaniem takim jak dziś, chcemy ich zachęcić do jeszcze większej aktywności na tym polu oraz wpłynąć na jeszcze lepszą jakość składanych wniosków" – zaznaczył wiceminister Hamryszczak.
"Na Interreg Europa Środkowa i Region Morza Bałtyckiego przypada łącznie nieco ponad 500 mln euro w latach 2014-2020. Biorąc pod uwagę liczbę uczestniczących w nich krajów i regionów, to niewiele. Na pewno nie są to środki, dzięki którym mogą powstać spektakularne pod względem wielkości inwestycje" – powiedział wiceszef resortu.

Przemawia wiceminister Hamryszczak

"Programy te są jednak ważne, bo zacieśniają współpracę ponad granicami, pozwalają na wymianę doświadczeń oraz umożliwiają realizację przedsięwzięć istotnych z punku widzenia lokalnych społeczności. Doświadczenia zdobyte w realizacji transnarodowych projektów pozwalają efektywnie wykorzystywać fundusze programów wspierających duże przedsięwzięcia infrastrukturalne" – podkreślił.

Informacja prasowa (PDF 447 KB)