Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Południowy Bałtyk świętuje 10 lat współpracy

23 i 24 maja 2018 r. Kłajpeda gościła beneficjentów programu Południowy Bałtyk oraz wszystkich zainteresowanych wzmocnieniem morskiej współpracy transgranicznej. Okazją do spotkania było tzw. wydarzenie roczne – cykliczna impreza promująca ideę i efekty programu. Uczestnicy wydarzenia świętowali owocną współpracę nadmorskich regionów Polski, Niemiec, Litwy, Szwecji i Danii oraz 10. rocznicę pierwszego naboru wniosków o dofinansowanie.  

Od początku realizacji programu, jeszcze w latach 2007-2013, państwa członkowskie z obszaru Południowego Bałtyku zdecydowały, że wspólne działanie na poziomie lokalnym powinno być jego główną ideą. Postulat ten znalazł swoje odzwierciedlenie w haśle promocyjnym: "Działaj lokalnie. Zaspokajaj swoje potrzeby. Łącz ludzi i idee". Od tamtej pory na obszarze programu ustanowiono blisko 100 trwałych sieci współpracy i zrealizowano 86 wspólnych transgranicznych projektów. 

"Morze Bałtyckie jest naszym wspólnym dziedzictwem, oferującym szanse i możliwości rozwoju. Równocześnie obszar programu stanowi wspólne wyzwanie, z którym muszą zmierzyć się graniczące regiony i instytucje. Wraz z naszymi kolegami z programu Horyzont 2020 i Europejskiego Banku Inwestycyjnego chcielibyśmy przekazać Państwu wiedzę na temat instrumentów, które pomogą w osiągnięciu naszego celu, jakim jest uczynienie regionu Morza Bałtyckiego lepszym miejscem do życia i pracy" - powiedział wiceminister inwestycji i rozwoju Adam Hamryszczak.

 Wydarzenie roczne, którego mottem przewodnim było: „Uwolnienie niebieskiego i zielonego potencjału rozwoju regionalnego" pozwoliło na  wymianę doświadczeń i dobrych praktyk pomiędzy beneficjentami i osobami zainteresowanymi tematyką: zmian klimatu, przemysłu morskiego, zrównoważonej turystyki i transportu, energii odnawialnej, ekologicznych technologii. Uczestnicy spotkania mieli również okazję zapoznać się z efektami zrealizowanych projektów. Podczas wycieczki rowerowej oraz rejsu promem zobaczyli m.in. powstającą e-łódź napędzaną elektrycznie (projekt Elmar), farmę krewetek (projekt InnoAqua Tech) czy litewski terminal LNG, którego dotyczyły działania kilku projektów. 

Konferencja podsumowująca 10 lat współpracy w ramach programu Południowy Bałtyk

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do zapoznania się z celami i efektami programu Południowy Bałtyk oraz do tworzenia kolejnych idei projektowych. Najbliższy konkurs rozpocznie się już 1 października 2018 roku. Do 18 grudnia br. czekamy na projekty wspierające zielone technologie i zrównoważony transport, a także rozwój umiejętności pracowników i współpracę instytucji. Wsparcia zainteresowanym podmiotom udzielają Punkty Kontaktowe zlokalizowane w regionach oraz Wspólny Sekretariat.

Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej programu