Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Trzeci nabór w Interreg Europa: wsparcie dla beneficjentów

Trzeci nabór wniosków Interreg Europa odbędzie się w terminie 1 marca - 30 czerwca 2017 roku. Jednak już teraz są dostępne dokumenty obowiązujące wnioskodawców w trzecim naborze.

Poniżej przedstawiamy informację na temat wsparcia oferowanego przez Wspólny Sekretariat oraz Ministerstwo Rozwoju zaintersowanym udziałem w projektach. Zachęcamy do skorzystania!

 

  • Pakiet dla wnioskodawców

- Wnioskodawców obowiązują dokumenty dostępne w Application pack, zamieszczonym na oficjalnej stronie programu przez Wspólny Sekretariat programu Interreg Europa (Lille, Fancja).

  • Narzędzia opracowane przez Wspólny Sekretariat

- Sprawdź samodzielnie on-line, czy Twój pomysł wpisuje się w program. 

- Poproś ekspertów ze Wspólnego Sekretariatu o konsultację Twojej koncepcji projektowej.

- Zapoznaj się z projektami zatwierdzonymi w pierwszym oraz drugim naborze.

  • Jak znaleźć partnera/dołączyć do projektu?

- Sprawdź oferty zamieszczane na stronie programu.

- Zamieść własną propozycję na stronie programu - możliwe po rejestracji w społeczności Intererg Europa.

- Weź udział w międzynarodowym forum poszukiwania partnerów22-23 marca br., Malta (rejestracja od stycznia 2017).

- Skorzystaj z formularza (DOCX 41 KB) opracowanego przez polski Krajowy Punkt kontaktowy Interreg Europa – Twoja oferta zostanie przekazana do krajowych punktów kontaktowych w innych państwach uczestniczących w Interreg Europa.

  • Informacje po polsku  

- Ministerstwo Rozwoju na stronie www.ewt.gov.pl, w sekcji Przeczytaj o Programach, publikuje ulotki, prezentacje, dokumenty oraz wzory umów w języku polskim. 

- W sekcji Przeczytaj o programach, pod koniec lutego, będzie dostępna polska wersja podręcznika do 3. naboru - tłumaczenie robocze, wyłącznie pomocnicze! (wnioskodawców obowiązują dokumenty wyłącznie w języku angielskim).

- 7 II 2017 r. w Warszawie odbędzie się Krajowy Dzień Informacyjny na temat zasad 3. naboru. W programie wystąpienia: Wspólnego Sekretariatu, Krajowego Punktu Kontaktowego (MR), kontrolera wydatków, partnerów projektowych. Spotkaniu (tłumaczone symultanicznie) będą towarzyszyły konsultacje indywidualne z ekspertem z WS (w j. angielskim).

- Zachęcamy do konsultowania się z Krajowym Punktem Kontaktowym Interreg Europa: Ministerstwo Rozwoju, Departament Współpracy Terytorialnej, Wydział Współpracy Transnarodowej i Międzyregionalnej w Katowicach (osoba do kontaktu: Anna Stol, e-mail: anna.stol@mr.gov.pl, tel. 32 253 90 08).

 

Podstawowe informacje o programie Interreg Europa

Celem programu jest unowocześnianie polityk i programów rozwoju regionalnego. Program wspiera wymianę doświadczeń i pogłębianie wiedzy wśród podmiotów regionalnych. W programie mogą uczestniczyć instytucje i władze publiczne wszystkich szczebli, podmioty prawa publicznego (np. uczelnie, instytuty, agencje rozwoju itp.), prywatne podmioty non-profit z osobowością prawną (np. uczelnie prywatne, fundacje, izby itp.).

Instytucje z Unii Europejskiej, Norwegii i Szwajcarii mogą współpracować nad wybraną dziedziną polityki (np. tworzenie warunków dla rozwoju innowacyjności, wykorzystanie dziedzictwa kulturowego dla rozwoju ekonomicznego itp.). Rezultatem może być, przykładowo, opracowanie koncepcji nowego projektu do finansowania ze środków programu regionalnego (RPO) lub krajowego (np. PO WER, PO Polska wschodnia itp.), wprowadzenie zmiany w systemie zarządzania polityką lub programem w regionie (np. nowe metody oceny wniosków w RPO, zmiany w systemie naboru projektów do RPO), wprowadzenie zmian o charakterze strategicznym (np. dodanie do startegii nowego celu, zmiany/aktualizacje planów, zmiany w otoczeniu prawnym itp.).

Tematyka programu obejmuje wzmacnianie badań naukowych, rozwój technologiczny i innowacje, zwiększanie konkurencyjności MŚP, wspieranie przejścia na gospodarkę niskoemisyjną we wszystkich sektorach oraz ochronę środowiska i promowanie efektywnego gospodarowania zasobami. Programem zarządza region Hauts-de-France, Wspólny Sekretariat mieści się w Lille (Francja).

Dotychczas rozstrzygnięto dwa nabory wniosków. Międzynarodowy Komitet Monitorujący program Interreg Europa zatwierdził do dofinansowania 130 projektów (XLSX 98 KB). W wybranych przedsięwzięciach uczestniczy 53 polskich partnerów.

W ramach programu działają cztery tematyczne platformy learningowe – bezpłatny zasób wiedzy, dostępny dla wszystkich zainteresowanych i zaangażowanych w politykę regionalną.