Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Ponad 21 mln euro na zwiększenie atrakcyjności pogranicza polsko-czeskiego

18 nowych przedsięwzięć o wartości 21,16 mln euro zostanie zrealizowanych na polsko-czeskim pograniczu. 18,63 mln euro otrzyma 15 projektów, które zakładają inwestycje w atrakcje turystyczne dotyczące wspólnego dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego. Pozostałą kwotę dostaną 3 inicjatywy z zakresu zarządzania marką turystyczną oraz innowacyjnych kampanii promocyjnych i marketingowych na temat pogranicza.

12 marca 2019 roku w Brennej Komitet Monitorujący programu Republika Czeska-Polska podjął decyzję o dofinansowaniu ww. projektów. Wsparcie zostanie przeznaczone w ramach osi programowej Rozwój potencjału przyrodniczego i kulturowego na rzecz wspierania zatrudnienia. Był to ostatni konkurs w obecnej perspektywie finansowej w tej tematyce.

Komitet Monitorujący zatwierdził także:

  • 6 projektów rezerwowych na rzecz zwiększenia zatrudnienia w obszarze dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. Otrzymają one dofinansowanie, jeśli w programie pojawią się oszczędności.
  • Wykorzystanie oszczędności w obszarze dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego na projekty graniczne i rezerwowe z list zatwierdzonych według kolejności przeprowadzonych konkursów. 
  • Zmiany w Regulaminie Komitetu Monitorującego. Do grona obserwatorów tego gremium dołączyło Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej Novum. Obszar działania po stronie polskiej to województwo dolnośląskie, po stronie czeskiej kraje: liberecki, kralowohradecki, pardubicki oraz ołomuniecki.

Opisy przykładowych projektów wybranych do dofinansowania:

Kladsko-Orlicko-Śnieżnik - kluczowym działaniem przedsięwzięcia jest odbudowa wieży na Śnieżniku. Budowa obiektu turystycznego w Králíkách poprawi obsługę turystów w głównym miejscu wypadowym na Śnieżnik po czeskiej stronie. Pozostałe działania dotyczą promocji transgranicznych inicjatyw, dzięki której wzrośnie ruch turystyczny w Masywie Śnieżnika i terenach bezpośrednio przyległych. Partnerem wiodącym projektu jest Stowarzyszenie Gmin Ziemi Kłodzkiej, kwota dofinansowania to 3 466 370,39 euro Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR).

Łączą nas zamki i pałace - celem projektu jest zintensyfikowanie i usprawnienie promocji zamków i pałaców na obszarze Czech i Polski, które jako elementy nośne nowego produktu transgranicznego zostaną włączone do Europejskiego Szlaku Kulturowego. Partnerem wiodącym jest Turystyczny Związek Wschodnie Czechy (Destinační společnost Východní Čechy), kwota dofinansowania to 228 224,57 euro EFRR.